Продовольча безпека – невід’ємна частина економічного добробуту
Повернутися
(18.05.2011)

Для держави продовольча безпека – це невід’ємна частина економічного добробуту і основний вектор національної безпеки, адже це не тільки гарантований доступ усіх жителів України до продовольства, а й здатність держави забезпечити продуктами харчування, поточні та надзвичайні потреби за рахунок власних ресурсів.

Продовольча безпека є складовою частиною національної безпеки країни. Забезпечення населення якісними екологічно чистими і економічно доступними продуктами харчування з метою  підтримки активного здорового життя, а також формування необхідних страхових запасів і є основним завданням національної продовольчої безпеки.

Країна може виробляти достатню кількість продукції харчування, але це не гарантує, що всі громадяни зможуть її купити. Майже третина, а саме: 28 відсотків українців живе за межею бідності. Як бачимо, на сьогодні існує  дві  головні складові  забезпечення продовольством: це економічна та фізична доступність. У різних частинах України ми можемо спостерігати  незбалансованість за однією з цих ознак.

Поряд із цими проблемами не варто забувати також про невідповідність цін та доходів громадян. Нині ми можемо спостерігати картину, коли  мешканці країни  світового лідера у виробництві та постачанні на світовий ринок окремих видів продовольства, якими є Україна, вимушені  сплачувати світову ціну, хоча можуть розраховувати на значно вищий рівень доступності.

Формування  продовольчої безпеки є спільною проблемою аграрного сектору і держави, а її вирішення вимагає створення якісно нової парадигми розв'язання взаємозалежних соціально-економічних, технологічних та екологічних проблем. Адже при проведенні реформ має обов’язково враховуватися межа припустимого співвідношення  їх  конструктивних і деструктивних впливів  на базисні системи  життєзабезпечення     суспільства,  відтворення  населення, фізичне та духовне здоров'я, освіти і нації.

Наразі необхідним є прийняття  відповідного закону, який дасть можливість врегулювати відносини між державою і учасниками ринку продовольства. Розвиток АПК має дуже серйозну  перспективу, в зв'язку    з динамічною зростаючою потребою продовольства в світі.
І тому Україна  повинна подбати не тільки про власну продовольчу безпеку,  а й постаратися переорієнтувати свою промисловість таким чином, щоб протистояти зовнішнім загрозам, бути конкурентоспроможною і формувати великий за обсягами експортний потенціал сільськогосподарської продукції.