Медична допомога, на яку давно чекали
Повернутися
Такого по селах навіть старожили не пам’ятають: найкращі лікарі району з повним комплектом діагностичного обладнання 5 днів на тиждень проводять безкоштовне обстеження жителів сіл та селищ, надають консультації та медичну допомогу. Безпрецедентний медично-діагностичний проект ініціював народний депутат України Григорій Калетнік.  Лише за перший тиждень завдяки проекту вдалося запобігти багатьом ускладненням хронічних недуг та й  врятувати не одне людське життя.

Зміни почалися   

Суть такого масштабного медичного проекту в тому, щоб з’єднати воєдино дві  ланки важливого соціального ланцюжка між сільським населенням і первинною ланкою медицини, пояснює його автор Григорій Калетнік. Він не з чуток знає, що саме жителі глибинки найбільше потерпають від нестачі професійної діагностики та вчасного лікування. Далеко не в кожному населеному пункті збереглися ФАПи, та й навіть там, де вони існують про якісне обслуговування не доводиться говорити. Низька зарплатня ставить під сумнів престиж роботи фельдшера, проблеми із транспортним сполученням часто не дозволяють сімейним лікарям дістатися до пацієнтів. Забезпечені лише старенькими велосипедами, непоборним милосердям та ентузіазмом вони не завжди встигають прийти на допомогу.  Самі ж пацієнти, цілорічно зайняті сільськогосподарськими роботами, не мають змоги вибратись до районної лікарні на огляд. Сумна статистика твердить: кожна шоста людина на селі помирає у працездатному віці від недуг, які можна було б подолати. Ситуація невдовзі зміниться на краще, переконаний Григорій Калетнік. Першою ластівкою медично-діагностичного проекту стали шість нових реанімобілів марки «Peugeot», переданих Григорієм Миколайовичем жителям Немирівського, Іллінецького, Оратівського, Липовецького та Погребищенського районів напередодні професійного свята медичних працівників. Медичним закладам області було вручено також 20 нових портативних електрокардіографів «Мідас».

-    Втім, особливість цього проекту не в тому, щоб передати нову техніку, яка сама по собі не здатна вирішити проблеми людей, - коментує свою ініціативу Григорій Калетнік. – Перед тим, як оголосити про його старт в регіоні, я особисто зустрівся з сотнями жителів сільської місцевості, лікарями різних рівнів. До уваги було взято десятки пропозицій і побажань. Саме тому медично-діагностичний проект вийшов зваженим і продуманим до деталей. Щоб головний лікар району не мізкував над пошуками додаткового палива для реанімобіля, до кожної «Швидкої» проекту надається бензин.  У допомогу лікарським бригадам скомплектовано повний набір необхідного інструментарію, починаючи від оглядових гінекологічних наборів, закінчуючи термопапером для кардіографів та тест-смужками Уан Тач Селект  (test strips OT3Select) до глюкометрів. Та й навіть виїздні бригади формувались таким чином, щоб до них включили не просто терапевта, гінеколога, кардіолога і хірурга.  Обиралися професіонали чуйні, уважні, привітні, здатні посмішкою підбадьорити, а словом заспокоїти.     

 Починаючи з 19 червня реанімобілі з бригадами фахівців районних лікарень почали працювати «на виїзді». За побажанням Григорія Калетніка першими до маршрутних листів було внесено найвіддаленіші населені пункти, де люди роками живуть без будь-якої медичної підтримки. Перед 1 вересня у склад виїзних бригад обов’язково включать і педіатра, аби зняти ажіотаж навколо профоглядів школярів.  Проект за задумом його організатора триватиме постійно.  Відповідно до встановленого графіку лікарі  раз на 2 місяці (тобто 6 разів за рік) повертатимуться до кожного села.