Майбутнє українського села: як держава сприяє розвитку
Повернутися

Красуня – головна годувальниця баби Катерини. Вона щоранку здає перекупникам свіженьке молочко. За 20 літрів удень має 40 гривень. Тобто за літр якісного та поживного продукту перекупники платять лише гривню вісімдесят. Тоді як у магазині молоко коштує у 5 разів дорожче.

«У мене виходу іншого немає. На базар я не можу його возити – нема можливості. А хтось кишені набиває на нашому молоці», - каже жителька села Семенівка Катерина Бростовська.

А ось у іншому господарстві про перекупників-посередників навіть не згадують. Селяни створили молочний кооператив. Самі утримують 19 корів та 30 голів молодняка. Молоко, сир та сметану теж продають самостійно. Кажуть, вигода від такої незалежності - чимала.

Ціну встановлюють самі, орієнтуючись на ринок і на спроможність покупців. Так, за літр молока нині правлять 7 гривень, кілограм масла – 80, а сир йде за 28 гривень. І жодних тобі посередників. Самі продають у районі.

Всі харчі щомісяця перевіряють у лабораторії. У господарстві є вся необхідна для обробітку 38 гектарів землі техніка – трактор, косарка та пресувальний апарат. Гроші на них збирали цілою родиною – це одна з переваг кооперативів, зізнається фермер Григорій Прохорович. Адже самотужки такі фінансові затрати не потягнув би.

Єдине, що турбує нині - подвійне оподаткування: і за фермера, і за кооператив. Б’ють по кишені і захмарні кредити.

«Потрібно нормальні кредити дати. З малим відсотком. А на сьогодні ці відсотки - не посилі. Тому що, якщо візьмеш кредит, то треба 10 років відпрацьовувати», - пояснює фермер Григорій Наконечний.

Допомогти хліборобам взявся аграрний комітет парламенту. Його голова Григорій Калетнік розробив законопроект про розвиток кооперацій у сільському господарстві, який передбачає безкоштовну реєстрацію кооперативу, пільгове кредитування та дотації.

Тоді, переконаний автор документа, селяни зможуть гуртом перевіряти власну продукцію, купувати техніку та укладати угоди з покупцями без горезвісних посередників.

Ще одна перевага кооперації - фермери матимуть замовлення на конкретний товар.

Нині в Україні майже 800 кооперативів. Найбільше - на Вінничині, Житомирщині та Черкащині. Та щоб кооперації розвивались, закону замало. Треба, щоб селяни навчилися довіряти один одному. А ще не думали, що кооперативи - то колишні радянські колгоспи. Адже жодного примусу в таких об’єднаннях не буде. Лише власне бажання заради спільної вигоди.

//Наталія Жуковська, «ФАКТИ», ICTV