Розвиток малого і середнього підприємництва та кооперації на селі, чого очікувати та як діяти
Повернутися

У стінах Вінницького національного аграрного університету відбулась наукова конференція і навчально-практичний семінар на тему: “Розвиток малого і середнього підприємництва та кооперації на селі. Проблеми та перспективи".

Генеральна Асамблея ООН постійно відзначає роль кооперативів в зниженні рівня бідності, насамперед, серед сільського населення. Для незаможних об’єднання в кооперативи – це забезпечення зайнятості та соціальної інтеграції. 

Бідні прошарки виробників, об’єднуючись, задовольняють свої потреби у навчанні, розвитку соціального капіталу в тій місцевості, де проживають. Жодна організаційно-правова форма виробників, приватних структур не зацікавлена в такій мірі, як кооперативи, сприяти розвитку соціального капіталу на тих територіях, де розвивається ця структура.

Кооперативи різних секторів економіки в усьому світі налічують майже 1 млрд. осіб. А це – сьома частина населення. Кооперативи активно розвиваються у понад 100 країнах. І, за оцінками експертів, вони створили понад 100 млн. робочих місць.

 

У світі формуються досить жорсткі тенденції щодо збуту продукції, і Україна не зможе їх уникнути, а це значить, що дрібні виробники без об’єднання, без створення власних потужностей для зберігання та передпродажної підготовки продукції не зможуть її самостійно збувати за вигідними цінами. Дрібний виробник не може потрапити до супермаркетів  без формування якісних товарних партій продукції. 

Сьогодні у світі 4/5 сільськогосподарської продукції продається запакованою. У нас запакована лише 1/5 частина. Кожен дрібний виробник не зможе встановити у себе обладнання для фасування та пакування продукції – лише через об’єднання виробники зможуть задовольнити власні виробничі потреби та конкурувати не лише на внутрішньому, а й на зовнішньому ринку.

І найголовніше – це бізнесова орієнтація, глобалізація виробництва. Є міжнародна формула: виробництво сільськогосподарської продукції саме по собі – це не бізнес. Виробництво може бути прибутковим лише з передпродажною підготовкою та каналами збуту. Тому немає іншого шляху для наших дрібних сільгоспвиробників ніж об’єднання. 

1IMG_4031-001

Такого висновку дійшли науковці, представники державних структур та фермери у ході наукової конференції та навчально-практичного семінару: «Розвиток малого і середнього підприємництва та кооперації на селі. Проблеми та перспективи», що проходив у Вінницькому національному аграрному університеті.

Учасники конференції представили свої напрацювання та поділились думками щодо майбутнього розвитку кооперативного руху в Україні та взаємозв’язку ефективного функціонування кооперативів із забезпечення сталого розвитку сільських територій.

Так, Олег Хоменко - директор Департаменту науково-освітнього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Міністерства аграрної політики та продовольства України наголосив: «На сьогодні Міністерство має бачення, що кооператив має бути створений, як мінімум, один в районі і навколо нього розпочинають функціонувати сімейні фермерські господарства. На нашу думку саме за сімейними фермерськими господарствами є заможне село, додаткові надходження до бюджету, додаткова зайнятість та виробництво якісної продукції».

Нинішня аграрна структура, при якій збільшується концентрація земель агрохолдингів, які спеціалізуються на вирощуванні високорентабельних культур переважно зернової та олійної груп, а виробництвом трудомісткої плодоовочевої та м'ясо-молочної продукції займаються селянські господарства, фермери та невеликі сільськогосподарські підприємства, є незбалансованою. Аграрні відносини у такому вигляді не передбачають соціальний розвиток села, створення нових робочих місць.

«Створення кооперативів – заготівельних, виробничих та обслуговуючих – дозволить включити вироблене у фермерських і селянських господарствах до маркетингового ланцюга, підвищити рентабельність господарств. Крім того, кооперативи стануть ефективним механізмом згуртування селян і нададуть можливість вирішити низку їхніх соціально-економічних проблем», - підкреслив президент університету Григорій Калетнік.

Більшість дрібних сільгоспвиробників не мають можливості для первинної обробки, зберігання вирощеного урожаю та виробленої тваринницької продукції.  Вони не в змозі забезпечити ефективного просування і збуту своєї продукції на ринку. Кооперативні ж формування таку можливість надають. 

Проте на сьогодні на заваді розвитку кооперації, малого та середнього підприємництва на селі стоїть не лише відсутність фінансових ресурсів. Роман Корінець, президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, під час доповіді навів ряд додаткових факторів, серед них відсутність державної підтримки, недосконале законодавство, відсутність фахівців та, що найголовніше - нерозуміння селян, самої суті кооперації. 

1IMG_4077-001

 Загалом в конференції взяли участь делегати із чотирьох областей України, свою думку мали можливість донести представники: малих та середніх виробників сільськогосподарської продукції, департаментів агропромислового розвитку обласних та районних державних адміністрацій, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сільськогосподарських дорадчих служб. 

Організаторами наукової конференції і навчально-практичного семінару виступили: Міністерство агарної політики та продовольства України, Вінницька обласна державна адміністрації, Вінницький національний аграрний університет, Селянська спілка України ім. І.О. Мозгового та Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України.