Зустріч із студентами Вінницького національного аграрного університету
Повернутися
Доброю традицією в університеті стає все частіше зустрічатись студентству із керівництвом університету. Так, 8 червня на спільній зустрічі було розглянуто ряд питань, пов’язаних із нововведеннями в навчальному процесі та питанням виборів ректора університету.

Проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Віктор Мазур розповів студентам про можливість мобільності навчального процесу, вибіркові дисципліни та ознайомив із новими вимогами до формування навчальних планів.

Як відомо, 6 вересня 2014 року набрав чинності новий Закон України «Про вищу освіту». Цим Законом частково унормовуються принципи вищої освіти із європейськими. Зокрема, ліміт навчального навантаження викладачів на тиждень має бути зменшено з 900 до 600 годин вже з 1 вересня 2015 року. Водночас обсяг навчального кредиту змінюється з 36 до 30 годин. Також відповідно до наказу № 47 від 26 січня 2015 року, МОН України рекомендує обмежити кількість навчальних дисциплін (обов’язкових та вибіркових з урахуванням практик) до 16-ти на рік та, відповідно, до 8 на семестр.

Інакше кажучи, зміни в Законі вимагають суттєвого зниження обсягу годин на навчання. Для викладачів це означає зміну кількості робочих годин на одну ставку із зменшенням на 33 %, тоді як для студентів - зменшення годин, витрачених на дисципліни на 17%.

Під час формування навчальних планів необхідно враховувати вимоги затверджених стандартів вищої освіти у частині освітньо-кваліфікаційних характеристик для відповідної спеціальності і освітньо-кваліфікаційного рівня. Навчальним планом для певної спеціальності має визначатися перелік обов'язкових дисциплін (максимум - 75% від загального обсягу кредитів ЄКТС). Загальний обсяг вибіркових дисциплін має складати не менше 25% від загального обсягу кредитів ЄКТС.

Проте сьогодні в університеті важко займатись лише навчальним процесом. Міністерство вже вкотре, порушуючи Закон, показує своє небажання відкрито проводити вибори ректора в університеті. Оголошені вибори в жовтні 2014 року  були перенесені за 7 днів до дня голосування на невизначений час. У березні 2015 року вдруге були оголошені вибори і призначено датою голосування 9 червня, проте знову за день до голосування прийшов наказ Міністра освіти і науки України Сергія Квіта про перенесення дати виборів уже втретє. Також в порушення Закону Міністерство не надає список претендентів на посаду ректора.

Питання виборів ректора перейшло в політичне русло. Перенесення виборів ректора не відповідає Закону та пов’язане із певним суб’єктивним баченням Міністерства.

Сьогодні першочерговим завданням стоїть зберегти університет. За останні роки було дуже багато зроблено не лише для покращення рівня та якості навчання, а й створення умов до саморозвитку, прищеплення патріотичного духу молоді та формування активного громадянського суспільства. Для того, щоб забезпечити подальший рівень розвитку університету та зберегти надбане за останні роки, в університеті життєво необхідно провести прозорі та чесні вибори ректора. Розуміючи політичний аспект питання, Григорій Калетнік звернувся до студентства із проханням зрозуміти та підтримати його позицію.

Зараз потрібно згуртуватись перед тими викликами, які випали на долю нашої університетської родини та відстояти інтереси університету, законні права студентів та викладачів.