13 травня 2014 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин під головуванням Голови Комітету Григорія Калетніка.
Повернутися

13 травня 2014 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин під головуванням Голови Комітету Григорія Калетніка.

На розгляд народних депутатів виносилося ряд законопроектів, серед яких особливого обговорення набув проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері земельних відносин (щодо оренди земель ділянками сільгосппризначення)», реєстр. № 3206, яким пропонується відновлення соціального та економічного розвитку села, шляхом встановлення мінімального строку оренди землі 10 років.

У ході дискусії було зазначено, що в розвинутих країнах Європи довгострокова оренда землі, як форма ринкових відносин, сприяє руху землі до ефективного господаря. В Україні така закономірність повною мірою не спостерігається. Термін дії укладених договорів оренди є короткостроковим, що є негативним явищем: не задовольняє інтересів орендарів, не забезпечує умов для раціонального використання та охорони ґрунтів і дотримання вимог сівозмін, не здійснюються додаткові капіталовкладення на покращення якості земель тощо.

Голова Комітету Григорій Калетнік зазначив: «На сьогоднішній день власники земельних паїв, заключаючи договори оренди навіть на 2-3 роки, відчувають небезпеку, що їх закріпачують. Оскільки процедура дострокового припинення договору оренди через суд є складною і практично недоступною для селянина. Маючи загальні підстави для розірвання договору, суди, в більшості, приймають рішення не на користь власника земельного паю, а на користь винної сторони, яка порушує умови договору або не в повній мірі і не своєчасно виплачує орендну плату, або не за цільовим призначенням використовує земельну ділянку та інше.

Адже не секрет, що орендарі мають сильніший юридичний захист, ніж власники земельних паїв і власник паю. Вирішуючи дане питання в судовому порядку, як показує практика, лише витрачає час та невиправдано витрачає свої кошти.

Тому авторам законопроекту, які ініціюють закріплення мінімального терміну оренди не менше 10 років, необхідно разом із вченими Національної академії аграрних наук України аргументувати цей термін, а також спростити механізм дострокового припинення дії договору оренди землі так, щоб власник паю був впевнений, що умови, на яких він домовився передати свою землю орендарю, будуть виконуватись або, в разі порушень, безперешкодно і безкоштовно будуть припинені».

Народні депутати України - члени Комітету підтримали дану пропозицію.

Також, розглянули та підтримали не менш важливу законодавчу ініціативу, яка має соціальний характер, - проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення», реєстр. № 3237.

Прийняття даного законопроекту надасть можливість удосконалити процедуру реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення шляхом надання доступу нотаріусам до відомостей Державного земельного кадастру; спрощення самої процедури реєстрації похідних речових прав на такі земельні ділянки, що дозволить селянам скоротити час на реєстрацію щонайменше, як на третину.