2 березня 2014 року народний депутат України Григорій Калетнік вніс на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України»
Повернутися
На сьогодні в Україні значна кількість сільськогосподарських земель сконцентрована в руках агрохолдингів, земельний банк яких становить від 10 до 500 тисяч гектарів земель. Багато з таких сільськогосподарських бізнес-груп мають на меті й надалі збільшувати розмір земельного банку до сотень тисяч і більше гектарів землі, особливо після закінчення дії мораторію на продаж таких земель, а саме - з 1 січня 2016 року.


Нажаль, головною метою агрохолдингів є примноження капіталу їх засновників. А збереження сільської місцевості та інвестування у розвиток соціальної інфраструктури села, не входить до кола їх інтересів. Оскільки самі засновники проживають у великих містах та не користуються соціальною інфраструктурою.

Все це призводить до загострення соціальної та економічної кризи на селі: припиняють існування сільськогосподарські підприємства; селяни втрачають робочі місця; не надходять до місцевих сільських рад податкові та інші платежі; відсутнє фінансування на створення та підтримку сільської інфраструктури, яке здійснювали сільськогосподарські підприємства (дороги, дитячі садки і школи, будинки культури, фельдшерсько-акушерські пункти) тощо.

Тому, 2 березня 2014 року народний депутат України Григорій Калетнік вніс на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України» щодо особливостей обігу земель сільськогосподарського призначення після спливу терміну дії мораторію», реєстр. № 4285 від 26.02.2014 р.

Законопроектом передбачається, що з моменту набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, ним буде встановлено, що загальна площа земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка може перебувати у власності та користуванні однієї особи, з урахуванням осіб, пов’язаних з нею відносинами, буде обмежена до 10 тис. га.

Встановлення таких обмежень дасть можливість контролювати процес використання сільськогосподарських угідь великими аграрними формуваннями та дозволить уникнути монополізації значних площ сільськогосподарських земель в одних руках і, як результат, припинення вимирання села, а в подальшому і зникнення таких адміністративно-територіальних одиниць.

http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=49971