19 листопада 2013 року Григорій Калетнік взяв участь у засіданні круглого столу на тему «Аграрний сектор України на шляху європейської інтеграції».
Повернутися
19 листопада 2013 рокуГолова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Григорій Калетнік взяв участь у засіданні круглого столу на тему «Аграрний сектор України на шляху європейської інтеграції», який відбувся у Верховній Раді України під головуванням народного депутата України, співголови МДО «Європейський вибір» Анатолія Кінаха.

Також прийняли участь: Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк, Голова Представництва ЄС в Україні Ян Тадеуш Томбінський, Генеральний директор Генерального Директорату Європейської Комісії з питань сільського господарства та розвитку сільської місцевості Єжи Богдан Плєва, доповідач Європейського Парламенту з економічної частини Угоди про асоціацію – зону вільної торгівлі між Україною та ЄС Павло Залевський тощо.

Григорій Калетнік зазначив: «Ми досить відповідально відносимось до кроку, який Україна має зробити – крок до асоціації з Європейським Союзом, який міг би забезпечити Україні гідне місце на європейській арені, як асоційованого члена, з подальшою перспективою рівноправного членства. Однак для сільського господарства нашої країни даний крок викликає дуже серйозні ризики.»

Створення зони вільної торгівлі з ЄС для України означає, що практично вся сільгосппродукція з ЄС буде поставлятися на український ринок безмитно. В той же час експорт української аграрної продукції на європейський ринок буде здійснюватися в рамках квот.

Після вступу України до СОТ минуло 5 років. На внутрішньому ринку країни спостерігається негативна тенденція збільшення частки імпортної продукції і скорочення частки продукції вітчизняного виробництва. Для порівняння, станом на 2008 рік ця пропорція складала 72% нашої продукції, 28% імпортної, а сьогодні лише 54% української продукції, а імпортної 46%, особливо в групі товарів споживання та продовольства.

Наступним наслідком членства України в СОТ є те, що сьогодні завозиться на український ринок велика кількість неякісних товарів, не виправдались і запевнення експертів щодо зниження цін іноземними постачальниками.

Серйозно постраждала цукрова галузь вітчизняного агропромислового комплексу. Україна, знизивши ввізне мито на цукор з 300 євро за тонну до пільгової ставки у 2 %, «поставила на коліна» вітчизняну цукрову галузь – більше 50 українських цукрових заводів зупинилися, робочі місця втратили близько 500 тисяч осіб.

Григорій Калетнік зазначив, що в нерівних умовах виявились і українські виробники молока та м’яса. Експорт молочної продукції скоротився за ці 5 років на половину, а експорт сухого молока знизився в 2 рази.

Після підписання угоди про асоціацію ми позбудемося можливості харчуватися натуральними українськими продуктами так, як ще після приєднання України до СОТ, Україна була зобов’язана ввести заборону на продаж м’яса, сала, масла і молока, вироблених в домашніх господарствах. А угода про асоціацію заборонить продаж на базарах таких продуктів, як: натуральне масло, телячу вирізку, мед, соління, квашену капусту, мочені яблука тощо. То що тоді робити людям, які працюють в індивідуальному секторі? Для них така діяльність – це єдине джерело виживання в сільській місцевості. Адже на сьогоднішній день 80 відсотків всієї молочної продукції країни виробляється в індивідуальному секторі, це 2 млн. корів. Як можна вводити заборону? Державі потрібно буде тоді шукати кошти або на субсидіювання індивідуального сектору, або на безвідсоткові кредити для будівництва спеціалізованих ферм.

Відповідно до угоди з СОТ Україна взяла на себе зобов’язання не стимулювати експорт своєї сільгосппродукції, в той же час ЄС має бюджет такої підтримки в 46 млрд. євро.

На завершення Григорій Калетнік зазначив, що сьогодні є необхідність провести активну спільну роботу щодо створення сприятливих рівних ринкових умов для агропромислового сектору України в рамках майбутньої асоціації між Україною та Європейським Союзом.